Congratulations to our 2017 Student Audition Participants

 

1A:      Lower High School Music Theater Women

1.         Eden Bartholomew (NSA), Sharon Szymanski
2.         Keely Dyer (NSA), Cheryl Greene
3.         Morgan Swales (NSA), Jennifer Seiger
3.         Gabrielle Pinkney (NSA),  Shelly Milam-Ratliff
4.         Mary Callan Kelso (NSA), Elizabeth LaBelle
5.         Alicia Parrill (NSA),  Jill Terhaar Lewis

1A-1:   Lower High School Music Theater Women

1.         Mary Callan Kelso, Liz LaBelle
2.         Sara Gordon,  Catherine Alderman
3.         Gabrielle Pinkney, Shelly Milam-Ratliff

1A-2:   Lower High School Music Theater Women

1.         Avery Seiger, Jennifer Seiger
1.         Bella Cox,  Silvia Ledon
2.         Alicia Parrill,  Jill Terhaar Lewis
3.         Anya Whitehurst, Chelsea Knapp

1A-3:   Lower High School Music Theater Women

1.         Keely Dyer, Cheryl Greene
2.         Eden Bartholomew, Sharon Szymanski
3.         Morgan Swales, Jennifer Seiger

1B:      Upper High School Music Theater Women

1.         Julia Messenger (NSA), Cara Transtrom
2.         Caroline Collins (NSA), Corey Lovelace
3.         Ava Anderson (NSA), Shelly Milam-Ratliff
4.         Nichole Gould (NSA), Maura Brigham
5.         Francesca Sewell (NSA), Deborah Benner
5.         Lili Whittier (NSA), Sharon Szymanski

1B-1:   Upper High School Music Theater Women

1.         Lauren Pace, Corey Lovelace
2.         Nichole Gould, Maura Brigham
2.         Francesca Sewell, Deborah Benner
3.         Lindsay Marcus, Shelly Milam-Ratliff
3.         Gigi Juras, Liz LaBelle

1B-2:   Upper High School Music Theater Women

1.         Julia Messenger, Cara Transtrom
1.         Ava Anderson, Shelly Milam-Ratliff
2.         Kira Arrington, Nancy Walker
3.         Addison Ballew, Brittany Hogan Alomar

1B-3:   Upper High School Music Theater Women

1.         Lili Whittier, Sharon Szymanski
2.         Caroline Collins, Corey Lovelace
3.         Maddie Ouzts, Catherine Siarris

2A:      Lower High School Music Theater Men

1.         Andrew Bonomolo (NSA), Charles Higgins
2.         Chris Saucedo (NSA), Wendy Jones
3.         Ojas Patwardhan (NSA), Charles Higgins
4.         Kyle Dalsimer (NSA), Cara Transtrom
5.         Daniel Hilbourn (NSA), Sharyn Mapes

2B:      Upper High School Music Theater Men

1.         Parker Waters (NSA), Nancy MacArthur Smith
2.         Ryan Ritzes (NSA), George Wilkerson
3.         Ricky Goodwyn, Jr. (NSA), Shelly Milam-Ratliff
4.         Dean Kivotidis (NSA),  Charles Higgins
5.         Cavender Holt (NSA), Sharyn Mapes
5.         Chris Kalevas (NSA), Liz LaBelle

2B-1:   Upper High School Music Theater Men

1.         Ben Pluska, Jennifer Seiger
2.         Ricky Goodwyn, Jr., Shelly Milam-Ratliff
3.         Dean Kivotidis, Charles Higgins
3.         Chris Kavelas, Liz LaBelle

2B-2:   Upper High School Music Theater Men

1.         Parker Waters, Nancy MacArthur Smith
2.         Ryan Ritzes, George Wilkerson
3.         Cavender Holt, Sharon Mapes

3A:      Lower High School Women

1.         Brooke Jones (NSA), Alan Fischer
2.         Morgan Swales (NSA), Jennifer Seiger
3.         Hannah Ramsbottom (NSA), Shelly Milam-Ratliff
4.         Isabelle Kosempa (NSA), Elizabeth Linnartz
5.         Alicia Parrill (NSA), Jill Terhaar Lewis

3A-1:   Lower High School Women

1.         Brooke Jones, Alan Fischer
2.         Hannah Brockhausen, Alan Fischer
3.         Rachel Grossman, Helen Strine
3.         Alicia Parrill,  Jill Terhaar Lewis

3A-2:   Lower High School Women

1.         Hannah Ramsbottom, Shelly Milam-Ratcliff
2.         Caroline Kelley, Kelsey Kish
3.         Kensley Husband,  Meredith Cornwell

3A-3:   Lower High School Women

1.         Sara Gordon, Catherine Alderman
2.         Morgan Swales,  Jennifer Seiger
2.         Isabelle Kosempa, Elizabeth Linnartz
3.         Sullivan Bates, Sally Thomas

3B:      Upper High School Women

1.         Claire Griffin (NSA), Kathryn Gresham
2.         Ava Anderson (NSA), Shelly Milam-Ratliff
3.         Shannon Crowley (NSA), Alan Fischer
4.         Lucy Baker (NSA), Sara G. Westermark
5.         Maryann Hayden (NSA), Melissa Chavez

3B-1:   Upper High School Women

1.         Claire Griffin, Kathryn Gresham
2.         Ava Anderson, Shelly Milam-Ratcliff
3.         Katherine Ledbetter, Marilyn Taylor

3B-2:   Upper High School Women

1.         Maryann Hayden, Melissa Chavez
2.         Naomi Henn, Brittany Hogan Alomar
3.         Caroline Collins, Corey Lovelace

3B-3:   Upper High School Women

1.         Shannon Crowley, Alan Fischer
1.         Lucy Baker, Sara G. Westermark
2.         Veronica Siebert, Glenn Siebert
3.         Amanda Wood, Wendy Jones

4A:      Lower High School Men

1.         Gregorey Anderson (NSA),  Danielle Knox
2.         Jackson Van Vlake (NSA), Quinton Busch
3.         Eryk Nicolay (NSA), Shelly Milam-Ratliff
3.         John Moses (NSA),  Cara Gonzalez
4.         Kaleb Pieterse (NSA),  Loretta Haskell

4B:        Upper High School Men

1.         Ricky Goodwyn, Jr. (NSA), Shelly Milan-Ratliff
2.         Chris Kalevas (NSA), Elizabeth LaBelle
3.         Daniel Kurzenknabe (NSA), Melissa Chavez
4.         Cole Covington (NSA),  Marion Pratnicki
4.         Parker Waters (NSA), Nancy MacArthur Smith
5.         William Griffith (NSA), Joshua Wald
5.         Tristan Dover (NSA), Joshua Wald

4B-1:   Upper High School Men

1.         Ricky Goodwyn, Jr., Shelly Milam-Ratliff
2.         Parker Waters, Nancy MacArthur Smith
3.         Tristan Dover,  Joshua Wald

4B-2:   Upper High School Men

1.         Cole Covington, Marion Pratnicki
2.         Chris Kalevas, Liz LaBelle
3.         Daniel Kurzenknabe, Melissa Chavez
3.         William Griffith, Joshua Wald

5A:      First Year College/Independent Studio Music Theater Women

1.         Monica Slater (NSA), Kevin McMillan
2.         Gabriella Pavon (NSA), Caroline Simyon
3.         Ava Furr (NSA), Corey Lovelace
4.         Juliet Alfano (NSA),  Tracy Thomas
5.         Madeline Seconi (NSA), Kristen Wunderlich

5B:      Second Year College/Independent Studio Music Theater Women

1.         Charlee Beth Haddock (NSA), Caroline Stephenson
2.         Haley Burton (NSA), Cheryl Greene
3.         Mariel Zmarzly (NSA), Deirdre Francis
4.         Megan Calkins (NSA), Jeffrey McEvoy
5.         Sarah Day (NSA), Samantha Renee Miller

6A:      First Year College/Independent Studio Music Theater Men

1.         William Cloud (NSA), Silvia Ledon
1.         JR Bloomer (NSA), Catherine Siarris
2.         Jalen Hicks (NSA), Glenn Siebert
3.         Anthony Zuniga (NSA), David Gresham
4.         Cory Simmons (NSA), Tommy Watson

6B:      Second Year College/Independent Studio Music Theater Men

1.         Mateo Pantoja (NSA), Sally Thomas
2.         Christian Burleson (NSA), Glenn Siebert
3.         Sylvester Stroud (NSA), Kimberly S. Ray
4.         James Medlin (NSA), Caroline Simyon
5.         Ryan Ransom (NSA), Tracy Thomas

7A:      First Year College/Independent Studio Women

1.         Lyricc Jenkins (NSA), Jennifer Luiken
1.         Mary Galvin (NSA), Carrie Stevens
2.         Marianne Freeman (NSA), Jean Greer
3.         Kathryn Morgan (NSA), Carrie Stevens
4.         Katherine Thompson (NSA), Marc Callahan

7A-1:   First Year College/Independent Studio Women

1.         Arianna Ford, Nicole Franklin
1.         Elizabeth Thompson, Melissa Zwicker-Martin
2.         Mary Galvin, Carrie Stevens
3.         Kathryn Morgan, Carrie Stevens
3.         Abigail Parrish, Valerie MacPhail
3.         Bonnie Blackwell, Glenn Siebert

7A-2:   First Year College/Independent Studio Women

1.         Marianne Freeman, Jean Greer
2.         Katherine Thompson, Marc Callahan
3.         Lyricc Jenkins, Jennifer Luiken

7B:      Second Year College/Independent Studio Women

1.         Susannah Stewart (NSA), Jeanne Fischer
1.         Cecelia McKinley (NSA), Carrie Stevens
2.         Alexandra Fee (NSA), Jami Rhodes
3.         Devann Boyd (NSA), Marion Pratnicki
4.         Darby Clinard (NSA), Kevin McMillan
5.         Sarah Day (NSA), Samantha Renee Miller

7B-1:   Second Year College/Independent Studio Women

1.         Devann Boyd, Marion Pratnicki
1.         Gabriella Yat, Jean Greer
2.         Mikaela Schifter, Nicole Franklin
3.         Sarah Day, Samantha Renee Miller

7B-2:   Second Year College/Independent Studio Women

1.         Susannah Stewart, Jeanne Fischer
2.         Alexandra Fee, Jamie Rhodes
3.         Darby Clinard,  Kevin McMillan

7B-3:   Second Year College/Independent Studio Women

1.         Cecelia McKinley, Carrie Stevens
2.         Gretchen Struckmeyer, Julia Pedigo
3.         Stephanie Peek , Jessie Martin

8A:      First Year College/Independent Studio Men

1.         Edward Bland (NSA), Judith Burbank
1.         Jalen Hicks (NSA), Glenn Siebert
2.         James Matens (NSA), Brian Arreola
3.         Joe McGovern (NSA), Brian Arreola
4.         Joel Clemens (NSA), Kevin McMillan           

8B:      Second Year College/Independent Studio Men

1.         Jeffrey Todd (NSA), John Wright
2.         Connor Dalton (NSA), Jennifer Bryant Pedersen
3.         Michael Laporte (NSA), Timothy Sparks
4.         Carlos Cardona (NSA), David Parker
5.         Robert Branning (NSA), Alyssa Cox

9A:      Third Year College/Independent Studio Music Theater Women

1.         Caroline Bosworth (NSA), Valerie MacPhail
2.         Katelyn Soto (NSA), Deirdre Francis
3.         Mary Ott (NSA), Robert Taylor
4.         Leah Baney (NSA), Samantha Renee Miller
5.         Ashley Buffa (NSA), Nancy Walker

9B:      Fourth/Fifth Year College/Independent Studio Music Theater Women

1.         Hunter Rigsby (NSA), Tracy Thomas
2.         Hannah Jessup (NSA), Kristen Wunderlich
2.         Meagan Carlson (NSA), Jill Terhaar Lewis
3.         Ieisha Jones (NSA), Tracy Thomas
4.         Sarah Lindquist (NSA), Cheryl Greene

10A:    Third Year College/Independent Studio Music Theater Men

1.         Luke Holt (NSA), Catherine Siarris
2.         Andrew Poston (NSA), Deirdre Francis
3.         Syed Jaffery (NSA), John Wright
4.         Gary Freedman (NSA), Simone Vigilante
5.         Jason Hamilton (NSA), Troy Castle

10B:    Fourth/Fifth Year College/Independent Studio Music Theater Men

1.         Joseph Bowman (NSA), Troy Castle
2.         John Wixted (NSA), John Wright
3.         Chris Hunter (NSA), Tracy Thomas
4.         Joel Dupont (NSA), Troy Castle
5.         Randy Martono-Chai (NSA), Kathleen Bell

11A:    Third Year College/Independent Studio Women

1.         Anyee Farrar (NSA), Marilyn Taylor
2.         McKenzie Anderson (NSA), David Templeton
2.         Caroline Bosworth (NSA), Valerie MacPhail
3.         McKenzie Crim (NSA), Elizabeth Daniels
4.         Jasmine Crowder (NSA), David Templeton

11A-1: Third Year College/Independent Studio Women

1.         Anyee Farrar, Marilyn Taylor
2.         Mackenzie Crim, Elizabeth Daniels
3.         Caroline Bosworth, Valerie MacPhail
3.         Caroline Carter, Jean Wozencroft-Ornellas

11A-2: Third Year College/Independent Studio Women

1.         Jasmine Crowder, David Templeton
2.         McKenzie Anderson, David Templeton
2.         Taylor Belk, Dorothy Maddison
3.         Gina Falk, Jami Rhodes

11B:    Fourth/Fifth Year College/Independent Studio Women


1.         Abagail Muller (NSA), Wayne Kompelien
2.         Tori Franklin (NSA), Kathryn Gresham
3.         Sarah Lindquist (NSA), Cheryl Greene
4.         Elizabeth Stovall (NSA), Jami Rhodes
5.         Victoria Jackson (NSA), Cynthia Donnell

11B-1: Fourth/Fifth Year College/Independent Studio Women

1.         Elizabeth Stovall, Jami Rhodes
2.         Tori Franklin, Kathryn Gresham
3.         Victoria Jackson, Cynthia Donnell

11B-2: Fourth/Fifth Year College/Independent Studio Women

1.         Sarah Lindquist, Cheryl Greene
2.         Rebekah Shamberger, Jami Rhodes
3.         Abigail Muller, Wayne Kompelien

12A:    Third Year College/Independent Studio Men

1.         Eric Powell (NSA), Marilyn Taylor
2.         Scott Lee (NSA), Marion Pratnicki
3.         Jason Hamilton (NSA), Troy Castle
4.         Joseph Morris (NSA), John Kramar
4.         Omarius Credle (NSA), Marion Pratnicki

12B:    Fourth/Fifth Year College/Independent Studio Men

1.         Tyrez Dabbs (NSA), Brian Arreola
2.         Brandon Paine (NSA), Wayne Kompelien
3.         Phillip Hill (NSA), Alissa Deeter
4.         Joseph Bowman (NSA), Troy Castle
4.         Aaron McKone (NSA), Jeffrey McEvoy

13A:    Lower Advanced College/Independent Studio Women

1.         Brittany Michaelsen-Mulkey (NSA), Patricia Miller
2.         Crystal Golden (NSA), Patricia Miller
3.         Elisa Chodan (NSA),  Troy Castle
4.         Natalie Duchen (NSA), Kathryn Hearden
4.         Veronica Kokas (NSA), Patricia Miller

13B:    Upper Advanced College/Independent Studio Women

1.         Cecile Farmer (NSA), Elizabeth Daniels
2.         Madelyn Wanner (NSA), Elizabeth Daniels
3.         LaToya Adams (NSA), Tom Brunson
4.         Anjanette Trebing (NSA), Patricia Miller
5.         Michelle Fegeas (NSA), Patricia Miller

14A:    Lower Advanced College/Independent Studio Men

1.         Daniel Smith (NSA), Patricia Miller
2.         Nicholas Dankner (NSA), Robert Wells
3.         Jake Hemminger (NSA), Robert Wells
4.         Josh Overby (NSA), Deanna McBroom
5.         Nicholas Pierle (NSA), Jami Rhodes

14B:    Upper Advanced College/Independent Studio Men

1.         Kaidi Xia (NSA), David Parker
2.         Daniel Griffin (NSA), Troy Castle

15:       Hall Johnson Spiritual Category

1.         Tiffanie Briggs, Carl DuPont


Congratulations to our 2017 Honors Recital Scholarship Winners!

Reid Alexander Brown Scholarship for Outstanding College (Classical) Woman: Jasmine Crowder, David Templeton, Teacher

Jane M. Dillard Scholarship for Outstanding College (Classical)
Man: Jeffrey Todd, John Wesley Wright, Teacher

John Stoudenmire High School Excellence Scholarship for Outstanding Female: Shannon Crowley, Alan Fischer, Teacher

John Stoudenmire High School Excellence Scholarship for Outstanding Male: Ricky Goodwyn, Jr., Shelly Milam-Ratcliff, Teacher

Cate and John Neely Music Theater Award: Andrew Bonomolo, Charles Higgins, Teacher